środa, 28 sierpnia 2013

AirbornewandeltochtAirbonwandeltocht 

Zorganizowane marsze, spacery, rajdy rowerowe odbywają się w całej Holandii. Jednodniowe, kilkudniowe, dłuższe lub krótsze, w mieście, nad rzekami, w lasach. Zawsze gromadzą sporo uczestników. Bilety na niektóre z imprez, zwłaszcza te gdzie limit uczestników jest ograniczony, rozchodzą się w ciągu kilku godzin.

Od 67 lat w Oosterbeek niedaleko Arnhem odbywa się marsz pod nazwą Airbone Wandeltocht. Jak zapewniają organizatorzy jednodniowy marsz jest największą imprezą tego typu na świecie.
Bierze w nim udział ponad 30 tysięcy uczestników z różnych krajów.

Marsz poświęcony jest pamięci  wszystkich, którzy walczyli o wyzwolenie Arnhem w 1944 roku, a przede wszystkim 1700 Polskim i Brytyjskim żołnierzom, którzy w tej walce polegli i spoczywają na cmentarzu wojskowym w Oosterbeek.

Uczestnicy marszu mają do wyboru 4 trasy, 10, 15, 25 i 40 km. Trasy przebiegają wzdłuż najważniejszych miejsc wojennych wydarzeń m.in. Cmentarza Wojskowego, miejsc zrzutu spadochroniarzy I dywizji powietrzno-desantowej, hotelu Hartenstein- dawnej kwatery głównej pod dowództwem generała- majora R.E. Urquharta.

Od kilku lat Forum Szkół Polskich w Holandii zaprasza dzieci z polskich szkół sobotnich do udziału w Marszu. Warto być w tym dniu w Oosterbeek, gdzie nasze barwy narodowe, język, narodowość budzą tylko pozytywne reakcje.

W tym roku marsz odbędzie się w sobotę 7 września. Polska grupa wyrusza o godzinie 11.00 i pokona trasę 10 km. Uczestnictwo w marszu kosztuje 5,50 euro (w dniu marszu 7,50). Szczegóły dotyczące trasy, zasad uczestnictwa, dojazdu i parkowania znajdują się na stronie organizatora.
www.airbornewandeltocht.nl

Chętnych do udziału w tegorocznym marszu zapraszamy do skontaktowania się z nami: info@osstoja.nl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz