poniedziałek, 29 września 2014

Driel 201470 rocznica militarnej Operacji Market Garden miała wyjątkowo uroczysta oprawę. Gośćmi honorowymi uroczystości na Placu Polskim w Driel było 13 weteranów, którzy zostali kilkakrotnie nagrodzeni owacjami na stojąco przez zgromadzonych. W uroczystościach wzięli udział także, Willem Alexander, król Holandii, Bronisław Komorowski, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele ministerstw, ambasady Polskiej, Niemieckiej, Amerykańskiej.

Dla Polonii w Holandii tego typu uroczystości mają ogromne znaczenie. To dni kiedy jest się naprawdę dumnym z Polskiej historii, z Polaków, ze wspólnych polsko-holenderskich osiągnięć.
Powtarzane kilkakrotnie przez Holendrów: "Dziękujemy Wam Polacy" chwyta za serce za każdy razem tak samo mocno. To ważne aby młodym Polakom wychowywanym w Holandii takie miejsca, takie uroczystości pokazywać, aby pamięć o wydarzeniach sprzed 70 lat nie odeszła, ale także dlatego, że między innymi dzięki tęmu z większą dumą i chęcią noszą biało-czerwone barwy.

Pogoda pokrzyżowała nieco szyki organizatorom, nie odbyły się zaplanowane skoki spadochronowe. Można było jednak, jak co roku, obejrzeć samochody wojskowe.

Uroczystość na żywo transmitowała telewizja NOS. Relacja do obejrzenia TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz