piątek, 19 czerwca 2015

Moje Bullerbyn Barbary Gawryluk

W ubiegłym roku mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w Polskiej Szkole w Oss polską autorkę książek dla dzieci, tłumaczkę, dziennikarkę panią Barbarę Gawryluk. To było pierwsze spotkanie autorskie w Stowarzyszeniu Osstoja, które bardzo długo i ciepło wspominaliśmy.

Spotkanie zaowocowało także wzbogaceniem naszej szkolnej biblioteczki o kilkanaście tytułów wspaniałych książek autorstwa pani Barbary Gawryluk. Dużym powodzeniem nadal cieszy się Dżok, Baltik, seria o Kaktusie i Gwizdku.


Wśród tych książek mamy także tytuły dla nieco starszych czytelników. Szczególnie polecamy dla polonijnych dzieci serię książek o Natalce. "Moje Bullerbyn", "Dwa domy", "Dziewczynka z fotografii" oraz "Kolczyki Selmy".

Książki poruszają temat emigracji, a takich pozycji na polskim rynku czytelniczym ciągle mamy za mało.
Bohaterka serii wyjeżdża z rodzicami do Szwecji, kraju dzieciaków z Bullerbyn, pierniczków peperkakor i sklepu Ikea :-) Wyjeżdża, choć wcale nie chce zostawiać rodzinnego Krakowa, babci i dziadka, przyjaciół i ukochanej grupy tanecznej. Powoli odnajduje jednak pozytywne strony zmiany, poznaje nowych przyjaciół, uczy się nowego kraju, przeżywa nowe przygody. Nie traci domu polskiego, a zyskuje szwedzki, choć sama nie wie jeszcze jak się w tym odnaleźć i co począć z uczuciem tęsknoty za którymś z domów, gdy jest akurat w tym drugim.

Polecam gorąco serię, zwłaszcza nastoletnim czytelnikom na emigracji, ale także rodzicom emigracyjnych dzieciaków i oczywiście fanom Szwecji, bo autorka książki (która jest także tłumaczką ze szwedzkiego książek dla dzieci) bardzo plastycznie i klimatycznie opisuje szwedzkie zwyczaje i krajobrazy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz