czwartek, 7 września 2017

Jesienne szkolenie

Jesień to tradycyjnie czas polonijnych szkoleń dla nauczycieli. Organizuje je Forum Polskich Szkół w Holandii, parasolowa organizacja, którego szkołą członkowską jesteśmy.

W tym roku takie szkolenie odbyło się we wrześniu, w Amersfoort. Na wykład gościa z Polski- profesor Haliny Grzymały- Moszczynskiej, zaproszeni byli nauczyciele oraz rodzice. Rozmawialiśmy o tożsamości dzieci rodzin migrujących, o tym jak wspierać dzieci i na co być szczególnie wyczulonym.

W Polskiej Szkole w Oss już w pierwszym roku działalności- jeden z uczniów uświadomił nam że to wążny i delikatny temat. Powiedział, to co czuł- że przecież on nie jest Polakiem, ale Holenderem, a tylko jego mama jest Polką. Uwrażliwiamy na to naszych nauczycieli, pamiętamy przy prowadzeniu lekcji. Nie oczekujemy jednej, właściwej odpowiedzi na pytanie zadane w wierszu Kto Ty jesteś? Niech nasi uczniowie sami wybiorąc jak chcą odpowiedzieć. Ważne aby umieli zrobić to po polsku!

Zainteresowanych tematem tożsamości dzieci migrujących odsyłamy do publikacji pani profesor Niełatwe powroty, w której podejmuje temat migracji dzieci i powrotów do Polski.

http://nielatwepowroty.pl/wp-content/uploads/2015/12/nielatwe-powroty-raport.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz