O nas

Stowarzyszenie Osstoja powstało w 2010 roku. Przez kilka miesięcy trwały przygotowania- pisanie statutu, regulaminów, poszukiwanie właściwego lokalu oraz sponsorów. W marcu zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie w Kamer van Koophandel co dało oficjalny początek Osstoi. Założycielki Stowarzyszenie- Agnieszka Lonska, Joanna Sapała oraz Małgorzata Kwiatkowska, były wówczas jedynymi członkiniami  stowarzyszenia. Szybko jednak dołączyły do nas nowe osoby, które w tym pierwszym okresie były dla nas wielką pomocą i wsparciem.
Pierwsza nasza nauczycielka- Beata Jurczak, przyjechała na otwarcie szkoły prawie prosto z lotniska. To były jej pierwsze dni w Holandii! Magda Obadowska przyszła ze swoją córeczką na zajęcia do Klubu Malucha i zdecydowała się zaangażować aktywnie w prowadzenie szkoły.


W lipcu 2011 skład zarządu powiększył się o Magdalenę Obadowską, Beatę Jurczak oraz Marię Sowierszenko.

We wrześniu 2010 rozpoczęła działalność Polska Szkoła Sobotnia oraz Klub Malucha w Oss. Po udanej inauguracji grono wolontariuszek powiększyło się o kilka mam, które przyprowadziły swoje dzieci na zajęcia, a oprócz tego zdecydowały się na prace z nami. Początkowo prowadziliśmy tylko jedna grupę szkolną oraz Klub Malucha. Szkoła ze względu na częstotliwość spotkań oraz energię jaką należy włożyć w jej prowadzenie jest obecnie naszą główną  aktywnością. Ponad 20  spotkań w roku szkolnym wypełniają nie tylko zajęcia dydaktyczne, ale także dodatkowe imprezy takie jak Bal Karnawałowy, Andrzejki dla dzieci oraz dla dorosłych, Dzień Dziecka, Piknik Wakacyjny, Dzień Wiosny, Dzień Biało- Czerwony, Dzień Niepodległości, Dzień Mamy, Spotkania Świąteczne, Wierszowisko, konkurs plastyczny, projekty czytelnicze, warsztaty świąteczne.

W 2012 rozpoczęliśmy prowadzenie kursów języka niderlandzkiego dla Polaków. Atrakcyjna cena, spotkania w sobotnie popołudnia przyciągają na kursy coraz większą liczbę osób. Kursy prowadzą współpracujący z nami nauczyciele, ale organizowany jest przez naszych wolontariuszy co pozwala na zminimalizowanie kosztów.

Jedną z najważniejszych imprez była  oficjalna inauguracja Stowarzyszenia Osstoja która odbyła się 12 grudnia 2010 roku. Zorganizowaliśmy z tej okazji imprezę świąteczną, mającą pokazać społeczeństwu lokalnemu polskie tradycje bożonarodzeniowe. Na wyjątkową atmosferę świąteczną jaka udało nam się uzyskać złożyły się miedzy innymi koncert polskich kolęd i piosenek świątecznych Iwony Nogalskiej i Adama Szpilmana, wystawa prac Kasi Litwin i fotografii Anity Brody, warsztaty artystyczne dla dzieci, kiermasz polskiego rękodzieła, stoisko polskiej księgarni Collitas, polskie ciasta świąteczne oraz entuzjazm i zaangażowanie organizatorów
Wśród zaproszonych gości zaszczycili nas obecności radnego z gminy Oss pan Chris Emers,  konsul Rzeczpospolitej Polskiej pan Leszek Rowicki, konsul honorowa Yvonne M.T.W. Marechal,  pracownicy gminy Oss, przedstawiciele holenderskich oraz polskich organizacji i stowarzyszeń.
Liczne grono stanowili holenderscy przyjaciele, rodzina, współpracownicy członków stowarzyszenia OSStoja. Dzięki reklamie i artykułom w prasie lokalnej odwiedziło nas także wielu mieszkańców Oss zainteresowanych Polską.

Dla Stowarzyszenia był to bardzo ważny, dzień. Po raz pierwszy mieliśmy okazję pracować razem jako zespół. Grupa naszych wolontariuszy, członków stowarzyszenia, choć w większości znająca się dopiero od 3 miesięcy pracowała razem, z wielkim zaangażowaniem, entuzjazmem, poświęceniem i zapałem na sukces tej imprezy. Nie bez znaczenia jest również fakt, ze dzięki dużej imprezie daliśmy się zauważyć i poznać w środowisko polonijnym oraz lokalnym.

Jako Stowarzyszenie Osstoja uczestniczymy w wydarzeniach Polonijnych i lokalnych. Od początku istnienia Polska Szkoła w Oss uczestniczy w Wierszowisku oraz Konkursie Plastycznym organizowanym przez Forum Szkol Polskich, nauczyciele szkolą się na corocznych warsztatach dla nauczycieli, uczestniczą w uroczystościach Dnia Nauczyciela oraz innych imprezach i spotkaniach Forum Szkół Polskich.
Od dwóch lat bierzemy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy organizowanej przez Centrum Kultury i Edukacji w Rotterdamie oraz w wyborach Polaka Roku w Holandii Fundacji Polonus.  

Ważną częścią naszej aktywności są imprezy czytelnicze. Gościliśmy u nas polskich pisarzy dla dzieci, którzy prowadzili u nas warsztaty dla dzieci lub spotkania autorskie. Odwiedzili nas do tej pory Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Ania Kaszuba-Dębska, Łukasz Dębski oraz Grzegorz Kasdepke. 

Współpracujemy stale lub okolicznościowo także z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami jak Vivaan, Stichting Veghel Ontvangt Kinderen, Stichting Kienkeurig, Internationaal Vrouwen Centrum oraz z holenderskimi szkołami.

OSStoja  powstała z naszych marzeń, ambicji, potrzeby działania, realizowania się, z potrzeby stworzenia czegoś od podstaw, czegoś co będzie spełniało nasze oczekiwana, a także uzupełniało puste miejsce w krajobrazie polonijnych stowarzyszeń w Holandii. Chcemy znaleźć tu własne miejsce, dla nas, dla naszych dzieci, dla naszych przyjaciół, Polaków których do Holandii przywiodły różne powody, ale którzy nie chcą żyć w zawieszeniu, nawet jeśli planują powrót do Polski.

Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich, darowizn sponsorów, dotacji Fundacji. Nie generujemy zysków. Osoby pracujące dla stowarzyszenia- zarząd, nauczyciele szkoły, wolontariusze pracują jako wolontariusze i za swoją prace nie pobierają wynagrodzenia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bal karnawałowy w Polskiej Szkole w Oss - zaproszenie

Zapraszamy polonijne dzieci do udziały w corocznym balu karnawałowym. Bal dla uczniów Polskiej Szkoły w Oss jest bezpłatny, dla dzieci spoza...