piątek, 19 czerwca 2015

Śniadanie z Zajączkiem Wielkanocnym


Spotkanie w klimacie wielkanocnym- wspólne śniadanie, wykonywanie palm wielkanocnych oraz kartek świątecznych, wizyta Wielkanocnego Zajączka i mnóstwo czekoladowych jajek :-) 

Dla dorosłych konkurs- na najsmaczniejsza babkę wielkanocną. Nagrodę ufundował Polskimarket.nl i jbył nią bon w wysokości 50 euro na zakupy w polskim sklepie online- polskimarket.nl 

DZIĘKUJEMY SPONSOROWI! Nagrodę wygrała Iza Krysińska za cytrynową babkę, która plebiscycie wygrała zdecydowaną większością głosów. 

WIELKANOCNA BABKA CYTRYNOWA IZY


Składniki:
1 kostka masła śmietankowego
1,5 szklanki cukru
1,5 szklanki mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki wody
5 jajek
1 cytryna ( skórka starta z całej cytryny i sok z połowy cytryny )
1 cukier waniliowy

Masło roztopić z 3 łyżkami wody, cukrem i cukrem waniliowym. Odstawić do ostygnięcia. W tym czasie oddzielić żółtka od białek ( białka zachować do póżniejszego ubicia piany ). Do letniego roztopionego masła dodawać stopniowo po jednym żółtku szybko wyrabiając mikserem. Następnie wsypać mąkę i proszek do pieczenia. Dalej wyrabiać. Po chwili dodać jeszcze skórkę i sok z cytryny. Dobrze wymieszać mikserem. Na koniec dodać dobrze ubitą pianę z białek i wszystko delikatnie wymieszać tylko łyżką, bez użycia miksera. Ciasto przelać do posmarowanej masłem formy.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 50 min.
W zależności od piekarnika czasem warto lekko obniżyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia aby zapobiec sytuacji, w której babka jest z wierzchu bardzo rumiana ( prawie przypalona ) a w środku jeszcze nie do końca gotowa. Jeśli nie jesteśmy pewni czy babka jest już gotowa to możemy wykonać tzw. „ próbę patyczka ” (wbijamy patyczek w ciasto i jeśli po wyjęciu jest suchy to babka jest gotowa ).
Ciasto wyjmujemy z foremki gdy lekko przestygnie. Można je ozdobić lukrem.
Smacznego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz