niedziela, 27 listopada 2016

Andrzejki 2016 w Polskiej Szkole w Oss

Andrzejki to typowo polski zwyczaj. Dawniej dotyczył tylko panien, młodych dziewcząt które w wieczór poprzedzający imieniny Andrzeja, czyli 29 listopada, wróżyły swoją przyszłość zwłaszcza tą związaną z miłością i  małżeństwem. "Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja".

Najbardziej charakterystyczną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku, dawniej był to także ołów. Z cienia jaki rzuca kształt ulanej figury wróży się przyszłość.

Dzisiaj Andrzejki to po prostu fajna zabawa dla dzieci. Tak było też w Polskiej Szkole w Oss, gdzie w sobotnie popołudnie była okazja do wróżb i przepowiadania przyszłości. Atrakcje oraz bufet przygotowali rodzice naszych uczniów. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!Przysłowia związene z Andrzejem:

Na świętego Andrzeja błyska dziewkom nadziejaW dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadziejaNa święty Jędrzej szukają baby przędzyNie jędrusić, ale na koszule gnusić [tkać]Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanieNoc Andrzeja Świętego przywiedzie narzeczonegoŚwięty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęścieŚwięty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darzeDziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darzeŚwięty Jedrzej adwent przytwierdziGdy Andrzej zwiąże ziemię łyczkiem, to Katarzyna rzemyczkiemMiękko na Andrzeja, to niedobra nadziejaNa Świętego Andrzeja trza kożucha, dobrodziejaŚnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadziejaKiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę moczy, suszyGdy Święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leżyGdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawiGdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błotaJeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zimaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz