wtorek, 24 kwietnia 2018

Wakacje wiosenne

Kiedy wiosna w rozkwicie czas w Holandii na wakacje wiosenne, czy jak to ciągle większość mówi- majowe. Jeszcze kilka lat temu były one bowiem w maju, a zaczynały się po Dniu Królowej czyli 30.04. Kiedy koronę przekazano Willemowi, Dzień Króla przeniesiono na 27.04, wakacje również zmieniły datę. W tym roku część szkół ma wolne od 21.04 do 6.05, a część zaczyna je dopiero 27.04 i kończy 13.05.
Dwa tygodnie wolnego w najpiękniejszym momencie wiosny, to czas na regenerację sił po długiej i ponurej zimie, czas zabaw na świeżym powietrzu, wakacyjnych wyjazdów (w atrkacyjnym, bo przed szczytem sezonu okresie). 
Ci co nie wyjeżdżają również nie będą mogli narzekać na nudę- przed nami bowiem rozpoczęcie sezonu koncertów, zabaw, plenerowych imprez. Dzień Króla to bardzo radosne i pomarańczowe święto kiedy bawią się wszyscy uczestnicząc w paradach, jarmarkach, koncertach czy po prostu na domowych, sąsiedzkich spotkaniach przy piwie i grillu. 
Polonia ma dodatkowo okazję do spotkań z okazji polskich świąt- Dzień Polonii i Polaków za granicą to stosunkowo młode święto, ambasada w Hadze zaprasza w tym roku po raz kolejny na piknik rodzinny. 
Jednym z ważniejszych świąt jest oczywiście 3 Maja- Święto Konsytycji. 
Ważnymi dniami w Holandii są 4 i 5 maja. Pierwszego dnia wspominamy poległych w czasie wojny, kolejnego dnia świętujemy wolność. Organizowane są krajowe wydarzenia i koncerty z tej okazji.
Wakacje majowe- dla tych którzy mają je do 13 maja- kończą się radosnym świętem- Dniem Mamy. W Holandii świętowany jest zawsze w drugą niedzielę maja i dla mam oznacza masę niespodzianek przygotowywanych w największej tajemnicy przez dzieci w szkołach. Śniadane do łóżka, kwiatki, laurki, własnoręcznie wykonane upominki, domowe spa to najpopularniejsze atrakcje dla mam na ten dzień.

Życzymy wszystkim udanego wypoczynku i naładowanie akumulatorów przed kolejnymi tygodniami w szkole.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz