Stowarzyszenie istnieje już prawie 20 lat. W 1990, w okresie po uwolnieniu się z reżimu komunistycznego w Polsce, grupa wolontariuszy z parafii Św. Lamberta z Veghel podjęła inicjatywę organizacji wakacji w Veghel dla dzieci ze Śląska, regionu przemysłowo zanieczyszczonego na południu Polski. Grupa parafialna przekształciła się później w obecne stowarzyszenie „Veghel Ontvangt Kinderen” „Veghel Gości Dzieci”, w skrócie VOK. Każdego roku,1,5 tygodnia przed rozpoczęciem holenderskich wakacji dla szkół podstawowych przyjeżdżają polskie dzieci, które spędzają tutaj 2,5 tygodniowe wakacje. Mogą one odzyskać energię i siłę, oderwać się od trudnej sytuacji życiowej spowodowanej niezdrową lub stresującą atmosferą rodzinną. Chodzi głównie o dzieci z rodzin problematycznych, mających kłopoty o charakterze środowiskowym lub/i finansowym.
W ciągu całego roku członkowie zarządu przygotowują się do wakacji polskich dzieci. Ich działalność odbywa się w formie wolontariatu, jako że członkowie darzą ideę VOK dużą sympatią poświęcając swój wolny czas. Stowarzyszenie nie otrzymuje żadnych dotacji państwowych, dlatego też jest zależne od przychodów z organizowanych w ciągu roku imprez lub od pomocy sponsorów (rzeczowej i finansowej). Wszystko to, aby zdobyć wystarczające środki na zorganizowanie wspaniałych wakacji dla dzieci. Liczy się każda pomoc i jest ona również bardzo potrzebna.
Polskie dzieci w wieku 7-12 lat mieszkają w domach rodzin goszczących w Veghel i okolicy. Liczba dzieci, które mogą przyjechać jest zależna od liczby zgłoszonych rodzin. Mogą to być rodziny z dziećmi lub bez, młode rodziny, ale i także dziadkowie są mile widziani.
Stowarzyszenie pokrywa koszty podróży tam i powrót, ubezpieczenie dzieci oraz wszelkie inne wspólne wycieczki. Dzieci muszą brać udział w organizowanych przez stowarzyszenie zajęciach.
Opiekun polski przychodzi z wizytą do rodziny co najmniej raz w ciągu całych wakacji, zazwyczaj na początku pobytu. Wtedy można zadawać pytania a same dzieci często chcą pochwalić się swoim pokojem/miejscem do spania.
W trakcie wakacji organizowane są również wspólne zajęcia/wycieczki a pod koniec zaplanowany jest wieczór pożegnalny. Zarząd stowarzyszenia dąży do tego, by atmosfera rodzinna była kreowana wspólnie przez wszystkich uczestników.
Dzień wyjazdu i pożegnania są zazwyczaj pełne emocji. Nadchodzi koniec intensywnego pobytu, w którym wiele można się od siebie nauczyć. I chcąc nie chcąc, zauważamy wtedy jak szybko przywiązujemy się do naszego polskiego gościa
ULOTKA 2013
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń