wtorek, 9 czerwca 2020

Co czytać dzieciom?

Pytania "Czy czytać dzieciom" nie zadaję! Bo, że trzeba czytać jest oczywiste, choć wiem, że nie dla wszystkich proste. Czytajmy głośno dzieciom małym i tym większym (nawet nastolatkom!).

Kiedy już czytamy pojawia się kolejne pytanie:
"Co czytać dzieciom?".   

Pewnie problemu z tym nie mają rodzice w Polsce - czyta się lektury polecane w przedszkolu i szkole, książki wypożyczone z biblioteki. Polonijni rodzice są w trudniejszej sytuacji. Książki w polonijnych domach pochodzą z różnych źródeł - podarowane przez babcie, kupione spontanicznie podczas zakupów w supermarkecie, własne książki z dzieciństwa, nagrody otrzymane w polonijnych szkołach, książki zamówione dla naszego dziecka. Literacki misz-masz z dobrymi pozycjami, ale i tymi słabymi. Książek na rynku wydawniczym jest coraz więcej. Warto czytać wartościowe lektury, napisane pięknym językiem, z dobrymi ilustracjami, mające treść i uczące wartości. Ważne, aby książka się podobała dzieciom i rodzicom. Wybór wcale nie jest trudny - wystarczy świadomie podejmować decyzje.

Dobry tekst
To wcale nie oczywiste. Pięknie wydane książki czasem mają słabą treść. Jeśli nie ma nazwiska autora na okładce nie warto sięgać po taką książkę. To często przedruki ze słabym tłumaczeniem. Wiele książek "filmowych", opartych na popularnych filmach rysunkowych do tej grupy należy. Książka zbudowana jest z ilustracji będących kadrami z bajki - treść tylko opisuje obrazki.
A przecież mamy wielu wspaniałych autorów, wybór jest ogromny i każdy znajdzie swoich ulubionych. Wystarczy poszukać!

Dobre ilustracje
Kwestia gustu? W jakimś stopniu na pewno! Przypomnijcie sobie jednak książki z dzieciństwa! Często pamiętamy ilustracje bardziej niż tekst. Dla dzieci, zwłaszcza młodszych, ilustracje są bardzo ważne. Warto zadbać o to by były piękne! To właśnie "obrazki" z dziecięcych lektur są dla dzieci ich pierwszą galerią sztuki.

Dobra treść
Po co czytamy? Dla zabicia czasu? Dla opanowania umiejętności czytania? Dla przyjemności? Aby się czegoś nauczyć? W zasadzie każdy powód jest dobry. Można czytać cokolwiek jeśli to przyjemne. Można jednak pójść krok dalej i wybrać książki, które mają dobrą treść - przekazują wartości, opisują emocje, uczą radzenia sobie z uczuciami, wychowują.

Dobra zabawa
Jeśli chcemy wychować czytelnika, mola książkowego warto wybrać lektury, które będą się dziecku podobać! Pierwsza zasada - nasze ukochane książki z dzieciństwa wcale nie muszą się podobać dziecku! Ba - często nam samym już się nie podoba! Sama pamiętam ogromnie rozczarowanie kilkoma szkolnymi lekturami czytanymi ponownie dzieciom. Nie podobała mi się już ani treść, ani wartości. Choćby "Puc, Bursztyn i goście" którą zapamiętałam jako fajną książkę o pieskach ;-) Pełno w niej złego traktowania zwierząt i ani mi, ani dzieciom się nie podobało.
Pierwsze książki, te czytane wspólnie z dzieckiem, kształtują w jakimś stopniu gust czytelniczy dziecka. Warto świadomie wybierać, ale też szukać lektur które spodobają się zarówno dziecku jak i nam. Tylko wtedy wspólne czytanie będzie wspólną przyjemnością! Później trzeba pozwolić dziecku na eksperymenty, podrzucać różne książki licząc, że znajdzie swoją drogę.



Listy polecanych książek: 

Fundacja ABC XXI prowadząca akcję Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzi Złotą Listę Książek.
Ciągle uaktualniana - klasyka i sporo nowości. Doskonała ściąga!
ZŁOTA LISTA POLECANYCH KSIĄŻEK


Tekst: Agnieszka Lonska
Zdjęcie: Filip Lonski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bal karnawałowy w Polskiej Szkole w Oss - zaproszenie

Zapraszamy polonijne dzieci do udziały w corocznym balu karnawałowym. Bal dla uczniów Polskiej Szkoły w Oss jest bezpłatny, dla dzieci spoza...