piątek, 25 września 2020

Kinderboekenweek czyli holenderski Tydzień Książek dla Dzieci

Holenderski kalendarz pełen jest świąt, wydarzeń i akcji, odbywających się od lat. Jedynym z takich wydarzeń jest Tydzień Książek dla Dzieci odbywający się w październiku od 1955 roku.

LINK

Akcja ma kilka stałych punktów: 

1. Temat - wokół którego zbudowane są wydarzenia w danym roku. W 2020 jest to "En Toen?" czyli "A kiedyś..." - będziemy czytać książki o przeszłości tej bliższej i tej dalekiej

2. Piosenka - nagrywana i śpiewana przez zespół dziecięcy - Kinderen voor Kinderen. Skład zespołu jest zmienny, uczestnikami są dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Tegoroczny teledysk został nagrany w Rijksmuseum. Piosenka i taniec będzie towarzyszyć dzieciom przez cały rok - także przy innych szkolnych okazjach. 

3. Prezent - kinderboekengeschenk - który dostanie każdy kto kupi za co najmniej 12,50 euro książki dla dzieci. W tym roku prezentem jest książka Arenda van Dam. Książki pisane są specjalnie na tą okazję!

4. Nagrody - wydarzenie kończy się galą i przyznaniem najważniejszych w Holandii nagród twórcom książek dla dzieci. Dla autorów tekstów przyznawana jest nagroda Golden Griffel (Złota Stalówka) a ilustratorom Golden Pensel (Złoty Pędzel). Swoje nagrody twórcom przyznaje także dziecięce jury (do którego może zgłosić się każde chętne dziecko).


5. Konkursy. W szkołach odbywają się konkursy związane z książkami. Tradycyjnie właśnie w czasie Tygodnia Książki dla dzieci rozpoczyna się też krajowy konkurs głośnego czytania (De Nationale Voorleeswedstrijd) w którym rywalizują uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych. Wieloetapowy konkurs wyłania zwycięzców w klasach, szkołach, gminach, prowincjach a wreszcie na szczeblu krajowym. https://www.denationalevoorleeswedstrijd.nl/



6. Akcje lokalne. Tydzień Książki to także okazja do organizowania wydarzeń lokalnych - w bibliotekach, księgarniach, wydawnictwach. Odbywają się spotkania autorskie, imprezy czytelnicze, konkursy dla dzieci. Informacje o wydarzeniach umieszczane są na stronie organizatora. 

CZYTAMY więc także po holendersku! I wspierajmy dzieci. Udział w takich wydarzeniach, zaangażowanie rodziców, współuczestniczenie w kulturze holenderskiej to ważny element wychowania szczęśliwego dziecka dwukulturowego. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wrześniowe zajęcia

Od Pani Iwonki: W zeszłą sobotę (31.08) były zajęcia integracyjne by poznać siebie na wzajem. Poznaliśmy też Zająca Tupa, który będzie nam w...