W pewnej w zupełnie niemroźnej krainie z tęsknoty za białą zimą, śnieżnymi zabawami i lodowymi soplami odbył się Bal w Krainie Lodu. Gości powitała Królowa Śniegu, księżniczki Anna i Elsa, Pani Bałwankowa, wesoły Olaf oraz dwa pingwinki.
Na Bal zawitali zacni goście. Bawiły się z nami księżniczki, rycerze, piraci, sportowcy, misie, kotki, myszki, tancerki, elfy, motylki, superbohaterowie. Sensacją okazała się nowa moda wśród księżniczek- zdecydowanie więcej było Els w niebieskich sukienkach niż księżniczek w różu :-)
Olaf wywoływał uśmiech na twarzach małych i dużych, a Smakołyki Olafa zjadane były ze smakiem. Dla dorosłych smakoszy czekała kawa i polskie ciasta. w opinii większości sernik Sylwii skończył się zdecydowanie za szybko!
Dziękujemy wszystkim za udział w Balu! Bawili się z nami uczniowie Polskiej Szkoły i Klubu Malucha w Oss, ich rodzice oraz dzieci polonijne z okolic bliższych i dalszych :-)
Pełna relacja zdjęciowa: TUTAJ
Wirtualna kronika szkolna Polskiej Szkoły Sobotniej i Klubu Malucha z Oss w Holandii
wtorek, 10 lutego 2015
środa, 21 stycznia 2015
Zaproszenie na Bal Karnawalowy
Zapraszamy na coroczny Bal Karnawałowy dla dzieci polonijnych. Uczniowie Polskiej Szkoły w Oss wstęp gratis. Pozostałe dzieci- 5 euro. Rodzice wstęp wolny. W cenie: poczęstunek dla dzieci, zabawa taneczna, zabawy plastyczne i konkursy. Dla dorosłych bufet (ciasta, napoje, kawa) dodatkowo płatny.
Tematem tegorocznego Balu jest: "W krainie lodu". Mile widziane przebrania także u dorosłych (niekoniecznie w tematyce balu!).
Zgłoszenia chętnych: info@osstoja.nl Prosimy podać imię, nazwisko i wiek dziecka.
Zabawa przeznaczona jest dla dzieci w wieku 1-13 lat, choć oczywiście górnej granicy wieku nie określamy! Każdy kto ma ochotę na zabawę jest mile widzianym gościem.
Szczegóły i aktualności na stronie wydarzenia:
https://www.facebook.com/
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Po raz kolejny Osstoja uczestniczyła w zbiórce pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stanowiliśmy część sztabu w Schiedam, gdzie w niedziele odbył się Final. Wolontariuszki z Osstoi uczestniczyły w Finale prowadząc zajęcia dla dzieci. Bogosia, Agnieszka, Magda i Agnieszka robiły z dziećmi papierowe wiatraczki, malowały buźki i robiły brokatowe tatuaże.
Dzień wcześniej, w sobotę odbyła się impreza WOSP w Polskiej Szkole w Oss. Loteria fantowa, licytacja oraz zbiórka przyniosły zysk w wysokości: 235,58 euro i 10 złotych! Główna atrakcją licytacji były torty naszej Sylwii!
Dziękujemy wszystkim za wielkie serca!
Spotkanie choinkowe
Rok 2014 zakończyliśmy spotkaniem choinkowym. Uczniowie Polskiej Szkoły i Klubu Malucha pod okiem nauczycieli przygotowali występ jasełkowy. Występ odbył się w zasadzie na gorąco, bez prób, ale nasi młodzi aktorzy poradzili sobie całkiem nieźle! Szczególnie dumni byliśmy z Mike, który dopiero uczy się polskiego, ale mimo to odważył się wystąpić. Jak zdradziła nam jego mama- Mike, uczył się tekstu sam i dopiero na występie mama usyłyszała jak syn mówi po polsku!
Wspólne kolędowanie spodobało się wszystkim dzieciom, a teksty kolęd były doskonale znane.
Polskie smakołyki przygotowane przez rodziców dopełniły świątecznej atmosfery. Dziękujemy za obecność, udział i wspólne świętowanie.
Film z występu do obejrzenia na naszym kanale na you tube TUTAJ
wtorek, 16 grudnia 2014
Rada Oświaty Polonijnej, listopad 2014
Rada Oświaty Polonijnej
- Chcemy, by nasz język był nauczany w każdym
miejscu na świecie, w którym obecni są Polacy – powiedziała minister Joanna
Kluzik-Rostkowska w trakcie listopadowego posiedzenia Rady Oświaty Polonijnej.
– Doceniamy wagę prężnych działań
przedstawicieli Rady – dodała minister edukacji narodowej, która powołała
27.11.2014 nowy skład Rady. – Jednym z nich jest chęć objęcia nauką języka
polskiego jak największej liczby dzieci emigrantów – powiedziała szefowa MEN.
Minister wyraziła wdzięczność dla nauczycieli
polonijnych prowadzących nauczania na całym świecie.
Spotkanie miało miejsce 27.11.2014 w
Warszawie, w Ministerstwie Edukacji Narodowej. ROP powstała w 2010
roku jako organ doradczy MEN w sprawach oświaty polonijnej. Do zadań
Rady Oświaty Polonijnej należy m.in: przygotowywanie opinii dla Ministra
Edukacji Narodowej na temat kierunków zmian w obszarze oświaty polskiej za
granicą i przedstawianie propozycji rozwiązań w tym obszarze. Rada konsultuje
też projekty aktów prawnych i opracowań zawierających propozycje systemowych
zmian w tym zakresie.
Obecna na posiedzeniu wiceminister edukacji –
Ewa Dudek omówiła działania ministerstwa na rzecz wspierania oświaty polonijnej,
zaś członkowie Rady omówili problemy z jakimi stykają się ich szkoły. Podczas
spotkania szukano rozwiązań, które pomogą usprawnić pomoc strony rządowej w
rozwijaniu polonijnej oświaty.
Holenderska Polonia ma w Radzie swojego
przedstawiciela. Z ramienia Forum Polskich Szkół w Holandii do
Rady została zaproszona Agnieszka Lonska, członek zarządu
FPSN oraz prezes Polonijnego Stowarzyszenia Osstoja i dyrektor
Polskiej Szkoły Sobotniej i Klubu Malucha w Oss. Agnieszka
Lonska przedstawiła sytuacje szkół społecznych zrzeszonych w
FPSN. Forum Polskich Szkół w
Holandii zrzesza na chwile obecna (2014 rok) 14 szkół polskich z terenu
Holandii. Są to szkoły społeczne, uzupełniające,
które nie realizują obowiązku szkolnego.
W porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej w Holandii mamy szkoły
niewielkie, ze stosunkowo niedużą ilością uczniów w placówce. Całe środowisko
szkół polonijnych to około 500 uczniów w 14 szkołach. Dzięki temu mamy
większe szanse na integracje środowiska oraz organizowanie imprez i projektów
dla wszystkich uczniów i nauczycieli, na co nie mogą sobie pozwolić kraje w
których środowisko polonijne jest bardzo liczne.
Mimo to
powinniśmy zintensyfikować działania, które z jednej strony będą
promować wśród polonijnych rodziców dwujęzyczne wychowanie i korzyści płynące z
nauki w polonijnych szkołach, a z drugiej podniosą jakość i atrakcyjność
nauczania w naszych szkołach, aby uczniowie chcieli w nich pozostać.
Wspólna kampania edukacyjna dla rodziców przy zaangażowaniu środowisk i mediów polonijnych w Holandii to
spore wyzwanie, które warto jednak podjąć.
Na członków Rady Oświaty Polonijnej 27.11.2014
zostali nominowani:
1) Przewodniczący Rady – Pani Ewa Dudek,
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej;
2) członkowie Rady:
2) członkowie Rady:
- Pani Dorota
Andraka, Centrala Polskich Szkół Dokształcających, USA,
- Pani Teresa
Arszagi vel Harszagi, Polskie Centrum Kształcenia im. Jana Pawła II, Belgia,
- Pani
Andżelika Borys, Związek polaków, Białoruś,
- Pan Victor
Bustos, Stowarzyszenie Nueva Polonia, Argentyna,
- Pan Jacek
Jurkowski, Kongres Oświaty Polonijnej, Szwecja,
- Pani
Małgorzata Lasocka, Szkoła Przedmiotów Ojczystych, Wielka Brytania,
- Pan Konrad
Leszczyński, Szkolny Punkt Konsultacyjny w Paryżu, Francja,
- Pani
Agnieszka Lonska, Forum Polskich Szkół, Holandia,
- Pani Marina
Lukas, Stowarzyszenie Polaros, Federacja Rosyjska,
- Pani Iwona
Malinowski, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Kanada,
- Pan Josef
Malinowski, Polska Macierz Szkolna, Niemcy,
- Pani Maria
Małaśnicka-Miedzianogóra, Nordycka Unia Oświaty Polonijnej, Dania,
- Pani Ludmiła
Pawlowski, szkoły w stanie Rio Grande do Sui, Brazylia,
- Pani
Aleksandra Podhorodecka, Polska Macierz Szkolna, Wielka Brytania,
- Pan Andrzej
Russ, Macierz Szkolna, Republika Czeska,
- Pani Iuliia
Serkova, Zjednoczenie Nauczycieli Polskich, oddział w m. Chmielnicki,
Ukraina,
- Pan
Aleksander Sielicki, Krasnodarska Organizacja Regionalna Polskie Centrum
Narodowo-Kulturalne Jedność, Federacja Rosyjska,
- Pani Halina
Smulko, Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego w Daugavpils, Łotwa,
- Pan Mirosław
Szejbak, Forum Rodziców Szkół Polskich, Litwa,
- Pani Marta
Szutkowska-Kiszkiel, Polska Macierz Szkolna, Irlandia,
- Pan Witalij
Święcicki, Związek Polaków, Kazachstan,
- Pani Jolanta Tatara, Academic Quality Council, USA,
- Pan Jacek
Junosza-Kisielewski – przedstawiciel Ministra Spraw Zagranicznych,
dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą,
- Pani Urszula
Martynowicz – dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej
w Ministerstwie Edukacji Narodowej,
- Pani Anna
Atłas – dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
http://www.dziennikpolski.co.uk/artykuly/2015/01/03/ministerstwo-edukacji-narodowej-i-rada-oswiaty-polonijnej/
piątek, 21 listopada 2014
Jesienna Scena Polska
Autor: Agnieszka Lonska
Dzisiaj, akurat w porze popołudniowej kawy moja miła pani listonosz przyniosła kolejny kwartalnik Sceny Polskiej. Za szybko się go czyta, prosiłoby się o więcej. Możliwe, że nie jestem obiektywna, bo mam do kwartalnika oraz do Sceny Polskiej duży sentyment, ale za mało takich pism w dzisiejszych czasach. Takich- czyli dbających o piękno języka polskiego, bliskich czytelnikowi, z tekstami niekrzykliwymi i nienowoczesnymi (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), bez pędu i pogoni nie wiadomo za czym, bez nachalnej komercji, ale za to z tekstami często bardzo osobistymi, i do tego okraszonych poezją.
W najnowszym numerze piękny, listopadowy tekst jeszcze w temacie Zaduszek o polskich, grobach w Holandii. Dużo się mówiło i czytało w tym roku o rozsianych po kraju grobach polskich żołnierzy walczących 70 lat temu o wyzwolenie Holandii, którzy zostali w holenderskiej ziemi. Zdecydowanie za mało wiemy o tych polonusach, którzy w Holandii zamieszkali nieco później i związali się z tym krajem aż do końca. Autorka tekstu Anna Francois-Kos przypomina sylwetki 5 znanych Polaków prosząc o pamieć i zapalenie świeczki na ich polskich grobach od czasu do czasu.
Scena Polska wspomina także Wandę Sieradzką de Ruig, zmarłą w 2008 roku w Haarlem. Pani Wanda uśmiecha się do czytelnika ze zdjęcia, a ja przypominam sobie moje osobiste spotkanie z pisarką. Rok 2002, moje pierwsze miesiące w zupełnie mi wówczas obcej i nieznanej Holandii, żeby nie powiedzieć nieprzyjaznej. W czasach kiedy nie miałam polskiej telewizji, radia, stałego dostępu do internetu. Brzmi jak prehistoria, ale każdy spotkany na ulicy Polak wzbudzał pozytywne zainteresowanie bo był rzadkością. W poszukiwaniu wartościowej polskości trafiliśmy z mężem do Utrechtu na recital Agnieszki Fatygi organizowany przez Scenę Polską. W kawiarence teatralnej, nikogo nie znając usiedliśmy sami przy stoliku. Po chwili podeszła starsza pani, która spytała czy może do nas się przysiąść. Zaczęliśmy rozmawiać. Rozmawiać- a nie wymieniać grzecznościowe formułki czy prowadzić niezobowiązującą
konwersację o niczym, ale naprawdę rozmawiać- o życiu, o małżeństwie, o emigracji. Czasu minęło tak dużo, że już nie pamiętam szczegółów, ale pamiętam że powiedziałam wieczorem mężowi, że chciałabym zestarzeć się tak pięknie jak ta pani, którą odebrałam jako niesamowicie ciepłą, życzliwą, pełną empatii, zrozumienia, uśmiechu i pozytywnej energii osobę. Zajęci rozmową dopiero po dłuższej chwili zorientowaliśmy się, że rozmawiamy z kimś znanym. Każdy nowo przybyły gość witał się z naszą rozmówczynią, panowie całowali w rękę. Szybko odnalazłam w kupionym tego dnia moim pierwszym numerze Sceny Polskiej zdjęcie i nazwisko tej pani, którą oczywiście była pani Wanda. Cały tamten wieczór był dla mnie wyjątkowy, po raz pierwszy poczułam, że mogę w Holandii znaleźć wśród Polonii to czego tak bardzo mi brakowało po wyjeździe z Polski. Dzisiaj o wiele łatwiej o brak takich tęsknot, życie polonijne zapewnia różne możliwości ich zaspakajania, a i Polska stała się łatwiej dostępna.
foto: A.E.Lonska archiwum prywatne
Stowarzyszenie Scena Polska istnieje od 1992 roku. Jego celem jest upowszechnianie szeroko pojętej kultury polskiej poprzez organizowanie w Holandii ambitnych imprez kulturalnych, zwłaszcza przedstawień teatralnych, z udziałem najwybitniejszych polskich aktorów. Celem Stowarzyszenia jest również popularyzacja w Polsce kultury niderlandzkiej z udziałem holenderskich artystów. Od 1995 roku wydaje kwartalnik "Scena Polska", który jest nie tylko "kroniką" Sceny Polskiej, ale pobudza i rozwija wrażliwość na kulturę i pielęgnuje naszą piękną, polską mowę.
środa, 29 października 2014
Breda 2014
Kolejna ważna rocznica- tym razem w Bredzie. Minęło 70 lat od walk o wyzwolenie Bredy, walk w których walczyli i ginęli także polscy żołnierze. W Bredzie pamięć o Polakach jest ciągle żywa, a hasło: "Dziękujemy Wam Polacy" wyraża autentyczną wdzięczność dla polskich żołnierzy.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
BohaterON w Polskiej Szkole (2025)
BohaterON to akcja w której Osstoja uczestniczyła już w 2016 roku! LINK Teraz kolejne grupy, kolejne pokolenia poznają trudną, ale bardzo w...
-
Od Pani Iwonki: W zeszłą sobotę (31.08) były zajęcia integracyjne by poznać siebie na wzajem. Poznaliśmy też Zająca Tupa, który będzie nam w...
-
Rozpoczęliśmy kolejny rok w Polskiej Szkole. Do szkoły zapisało się 123 uczniów! Mamy zajęcia w 7 grupach wiekowych! W szkole pracuje 12 ...
-
We wrześniu 2020 Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą ogłosił nową Podstawę Programową dla uczniów polskich za granicą. Zmiana była ...





